"7 pytań do..." - słów kilka o cyklu

Cykl „7 pytań do…” powstał z potrzeby poznawania oraz prezentowania świata kobiet.
Tego, co jest dla nich najważniejsze, co je motywuje do działania, co zniechęca, czego się obawiają, o czym marzą.
Pytania, i odpowiedzi na nie, pokazują rzeczywistość, obrazują marzenia, tęsknoty i cele, bywają drogowskazem.
Chcę zachęcić kobiety do zadawania sobie pytań i szukania na nie odpowiedzi, by odkryć to, co ukryte i żyć w zgodzie ze sobą.

Do cyklu zapraszam kobiety, których poczynania obserwuję, od których uczę się i czerpię inspirację, które podziwiam i których miejsca w sieci polecam.
Często znam je jedynie z internetu i zadanie im 7 pytań, a potem czytanie odpowiedzi, jest doskonałą okazją do tego, by odkryć je w innym wymiarze.

Miłego czytania!

Różne kobiety, różne doświadczenia, różna droga, różne światy.
Te same pytania.
A odpowiedzi?

Małgorzata Musiał*
  1. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Jaki jest cel Twojego życia?

Chciałabym przeżyć swoje życie tak, by na końcu nie żałować niczego. Chciałabym doświadczać prawdziwej miłości, czuć ją
w każdej chwili i móc dawać innym. Chciałabym mieć bliskie, ciepłe i autentyczne relacje z bliskimi – z mężem,
dziećmi przede wszystkim.

  1. Co uznałabyś za najlepszą rzecz w Twoim obecnym życiu?

Wszystko w nim jest dobre. Nie mam możliwości, by ocenić, co jest najlepsze :).

  1. Czego się boisz? Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem?
Odrzucenia. Odrzucenia boję się bardzo i od zawsze. Wzrastałam w atmosferze, w której odrzucenie było strategią na zmuszanie do pożądanych zachowań, a te przynosiły mi akceptację i aprobatę drugiej strony – dlatego wyzwaniem jest dla mnie dziś pokazywanie prawdy o mnie samej, bycie autentyczną, mówienie o tym, co ważne, żywe w danej chwili.
  1. W czym jesteś naprawdę dobra?

Wolę powiedzieć o tym, co mam/umiem i co bardzo pomaga mi w życiu, konkretnie w relacji z dziećmi.  To zdolność, siła do podnoszenia się. Bywają bardzo trudne momenty, w których naprawdę działam zupełnie niezgodnie ze swoimi wartościami i tym, jak chcę te relacje budować. Mówię niemiłe rzeczy. Niemiłym tonem. Różne takie potknięcia. A jednak potrafię szybko podnieść się, otrzepać i patrzeć na to, jak odbudować chwilowo zerwaną więź, niż analizować w nieskończoność, jak źle zrobiłam.
To jest dla mnie jedna z ważniejszych umiejętności, jakie mam. I jestem za nią ogromnie wdzięczna – częściowo sobie, bo to trochę wypracowane, a więcej wdzięczności mam za to, że taki potencjał dostałam.

  1. Co Cię motywuje, dodaje skrzydeł? Co wysysa z Ciebie energię i zapał?

Skrzydła rozrastają mi się, gdy czuję równowagę – jestem wypoczęta i najedzona, mam czas na nicnierobienie przeplatany czasem wzmożonej aktywności. Gdy nie piszę przez kilka tygodni, głowa sama popycha w stronę pisania. Gdy nie prowadzę warsztatów jakiś czas, pomysły na warsztaty rodzą się same z siebie. Gdy mam czas dla siebie samej i czas na bliskość z ważnymi dla mnie osobami. Kiedy czuję tę równowagę w różnych obszarach życia, chcę sięgać po więcej i próbować czegoś nowego. Inspirują mnie ludzie, sytuacje, widzę potencjał na każdym niemal kroku.
Analogicznie, gdy równowaga jest zachwiana – dużo pracuję, mało odpoczywam, poziom energii drastycznie spada. Wtedy nie jestem gotowa, by czerpać z największych nawet inspiracji.

  1. O czym marzysz? Czego aktualnie pragniesz? Do czego usilnie dążysz albo za czym tęsknisz?
Marzę o spokojnym życiu. Bez pośpiechu. Z celebrowaniem codzienności, zwyczajnego bycia razem. Uwielbiam dni, gdy nie muszę pędzić, gdy mogę robić spontanicznie to, co akurat chcę robić. Często tak się właśnie dzieje i przynosi mi to wiele spokoju, oddechu i równowagi.
  1. Jakie pytanie chciałabyś usłyszeć?
Kiedy byłam mała, wyobrażałam sobie, że udzielam wywiadu i dziennikarz pyta,  jakie są moje największe słabości. A wtedy, w tych wyobrażeniach, odpowiadałam hardo: Nie powiem :).
*Małgorzata Musiał

Sama pisze o sobie:
Małgorzata Musiał – pedagog z wykształcenia, żona i mama powołania. Zawodowo wspiera rodziców w ich rodzicielskich wyzwaniach, prywatnie dzieli się swoimi własnymi zmaganiami na blogu Dobra relacja.
Autorka książki „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”.

PS. Droga Czytelniczko, jakie byłyby Twoje odpowiedzi? Może zechcesz się nimi podzielić? Napisz do mnie.