"7 pytań do..." - słów kilka o cyklu
Cykl „7 pytań do…” powstał z potrzeby poznawania oraz prezentowania świata kobiet.
Tego, co jest dla nich najważniejsze, co je motywuje do działania, co zniechęca, czego się obawiają, o czym marzą.
Pytania, i odpowiedzi na nie, pokazują rzeczywistość, obrazują marzenia, tęsknoty i cele, bywają drogowskazem.
Chcę zachęcić kobiety do zadawania sobie pytań i szukania na nie odpowiedzi, by odkryć to, co ukryte i żyć w zgodzie ze sobą.
Do cyklu zapraszam kobiety, których poczynania obserwuję, od których uczę się i czerpię inspirację, które podziwiam i których miejsca w sieci polecam.
Często znam je jedynie z internetu i zadanie im 7 pytań, a potem czytanie odpowiedzi, jest doskonałą okazją do tego, by odkryć je w innym wymiarze.

Różne kobiety, różne doświadczenia, różna droga, różne światy.
Te same pytania.
A odpowiedzi?
- Co jest dla Ciebie najważniejsze? Jaki jest cel Twojego życia?
Trudne pytanie, bo nie myślę w takich kategoriach jak „całe życie”. Przeraża mnie nawet tak odległy cel.
Staram się być tu i teraz.
Największą jednostką dla mnie jest dzień. Przy porannej herbacie, kiedy cały dom jeszcze śpi, staram się uchwycić to, co jest dla mnie ważne w kontekście budzącego się dnia. Wiec można by powiedzieć, że bycie
w zgodzie ze sobą, jest takim codziennym, niezmiennym przewodnikiem.
I może to jest najważniejsze? Żyć w zgodzie z sobą? Autentyczność?
- Co uznałabyś za najlepszą rzecz w Twoim obecnym życiu?
Moje życie ma tak wiele aspektów, że trudno mi wybrać ten najważniejszy.
Mam parę ważnych dla siebie relacji. Jestem mamą, żoną, córką, przyjaciółką. Mam stabilną sytuację zawodową. Rozwijam się w kierunku, który mnie interesuje, a każde nowe doświadczenie na tej drodze jest wspaniałe. Doceniam wolność i lekkość w swoim życiu.
- Czego się boisz? Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem?
Łatwiej chyba odpowiedzieć, czego się nie boję. I to będzie duży sukces w porównaniu do tego, co było 10 lat temu, kiedy każdą sytuację widziałam z perspektywy zagrożeń. Z tego rodzi się moja duża potrzeba kontrolowania życia. Ma to swoje dobre strony, bo szczegółowo przygotowuję się, planuję i realizuję zadania. Jednocześnie zabija to spontaniczność i lekkość. Dzięki NVC i ludziom na moje drodze uczę się, co jest w zakresie mojego wpływu i że czasami mogę odpuścić. Świat nadal będzie istniał, a ja wraz z nim.
Co jest wyzwaniem… Wychodzenie ze strefy komfortu. Nadal mam z tym trudność. Chciałabym z tego czerpać więcej radości przed, niż po fakcie.
- W czym jesteś naprawdę dobra?
Wolałabym, żebyś spytała, co mi sprawia przyjemność, bo kiedyś myślałam, że jestem dobra w robieniu jajecznicy. Potem poznałam mojego Męża i wiem, że nie jestem dobra w robieniu jajecznicy. Wybieram zatem myślenie, że robię coś, bo mi to sprawia przyjemność. Przyjemność sprawia mi lekki kontakt z ludźmi.
Bycie w kontakcie ze sobą i umiejętność patrzenia na świat z dystansem. Ale czy jestem w tym dobra?
- Co Cię motywuje, dodaje skrzydeł? Co wysysa z Ciebie energię i zapał?
To zależy, do czego ma mnie motywować. Do podążania wybraną drogą motywuje mnie doświadczanie, że świat którego pragnę jednak istnieje, bo go czasami doświadczam. I demotywuje mnie czasami ogrom świata ocen, kar i nagród, wypierania się odpowiedzialności za swoje działania. Motywuje mnie wzbogacanie życia innych, gdy widzę, że w kontakcie z drugą osobą oboje czerpiemy z tego przyjemność. Unoszę się nad ziemią, gdy uda mi się zmienić jakość czyjegoś życia na taką, która bardziej mu służy.
Potrafi wyssać ze mnie energię i zapał przekonanie, które mają niektórzy ludzie, że zmiana nie jest możliwa.
Wierzę, ze zmiana jest możliwa, jednocześnie nie zawsze, w tym konkretnym momencie, widzimy sposób, jak jej dokonać.
- O czym marzysz? Czego aktualnie pragniesz? Do czego usilnie dążysz albo za czym tęsknisz?
- Jakie pytanie chciałabyś usłyszeć?
Sama pisze o sobie:
Z zawodu lekarz dentysta. Od czerwca 2011 współprowadzi z Mężem pierwszą w Polsce Prywatną Praktykę Stomatologiczną, działającą w oparciu o Porozumienie bez Przemocy (NVC), w nurcie Rodzicielstwa Bliskości (AP) i Rodzicielstwa przez zabawę. Stara się żyć, być i pracować świadomie i autentycznie. Jako trener w procesie certyfikacji, prowadzi warsztaty i szkolenia dla opiekunów, lekarzy i terapeutów w oparciu o empatyczną komunikację.
www.dorotagrodecka.pl